A zsirf a vilg legmagasabb llata: a bikk szarvainak cscsa akr 5,7 mterre is lehet a talaj felett, marmagassguk pedig 3,3 mter. Mindez a rendkvl hossz – de a tbbi emlshz hasonlan csupn 7 csigolybl ll –, majdnem 2,5 mteres nyaknak s hossz lbainak ksznhet. A zsirf fara ltvnyosan alacsonyabb a marnl, vrszvk elleni legyezknt szolgl, fekete pamacsban vgzd farka 75 centimter s 1 mter kztt mozog. Nyelve is rendkvl hossz, mintegy 45 centimteres: az gyes eszkz a zsirf szmra is magas falatok megragadsra s letpsre kivlan alkalmas.
A nemek sznezetket tekintve egyformk, de a tehenek kisebbek kb. 0,7–1 mterrel. A bikk testtmege megkzelti a 2 tonnt, a nstnyeknl azonban tlagosan 11 mzst mrnek. Az jszltt zsirf kt mter magas, testtmege pedig 50–55 kilogramm.
Minden zsirf minden pldnya foltos, de a szrzet sznezete, a foltok mretei s kontrjai alfajonknt, a mintzat pedig egyedenknt vltozik. Az alapszn lehet homokszn, vilgosbarna vagy srgs, mg a foltok a srgtl a gesztenyevrsig, illetve a szablytalantl a szgletesig vltozhatnak.
A zsirfszarvak a koponya brrel burkolt csontkinvsei. Szmuk alapveten kett, de a homlokrsz dudorjn nhet egy, az eredeti szarvak mgtt pedig egy jabb pr, kisebb szarv. A sok szarv az ids bikk sajtossga.
|